5638
Comment: correct year - full calendar still wrong
|
633
add include to current calendar
|
Deletions are marked like this. | Additions are marked like this. |
Line 1: | Line 1: |
#acl All:read | |
Line 2: | Line 3: |
== Prayer Calendar 2013 == | == Prayer Calendar 2021 == ( Lectionary Year B ) |
Line 4: | Line 6: |
The Presbytery has asked that all churches include the following groups within the presbytery as part of their prayers each week. | Any questions about this calendar, please contact JohnHurst. |
Line 6: | Line 8: |
||<-2:>Date || Day || Praying for:- || || Jan || 6 ||Baptism of Jesus || Candidates beginning their theological training || || Jan || 13 || Epiphany 2 || The Presbytery of Port Phillip East and its leadership team: (Chair) Ian Ferguson, Dev Anandarajan (Deputy Chair), Jay Robinson (Secretary), Chris Begg (Treasurer), Ron Townsend (Presbytery Minister, Pastoral Care), Steve Terrell (Presbytery Minister, Mission and Education) John Mann (Presbytery Minister, Administration) || || Jan || 20 || Epiphany 3 || School, college and university chaplains in our Presbytery || || Jan || 27 || Epiphany 4 || Armadale, Mount Waverley (St Johns) || || Feb || 3 || Epiphany 5 || Balkara congregations: Cook Islands Church, Clayton; St. David’s, Oakleigh; Tamil Church, Melbourne || || Feb || 10 || Epiphany 6 || Brighleigh congregation || || Feb || 13 || Ash Wednesday ||(not applicable)|| || Feb || 17 || Lent 1 || Beaumaris - Black Rock congregation, Narre Warren North, Kids in between Somers (''kibs'') || || Feb || 24 || Lent 2 || Noble Park (St Columbas) || || Mar || 3 || Lent 3 || Bentleigh (Centre Road) congregation, Pakenham, Pakenham Upper || || Mar || 10 || Lent 4 || Berwick and Officer congregations , Samoans at Keysbourough || || Mar || 17 || Lent 5 || The Assembly: Gregor Henderson (President), Terence Corkin (General Secretary), Alistair Macrae (President) || || Mar || 24 || Palm Sunday || Mount Waverley (St Lukes) || || Mar || 31 || Easter Day || Brighton Trinity; Uniting Care || || Apr || 7 || Easter 1 || Mulgrave UCA, Mulgrave Indonesian UC || || Apr || 14 || Easter 2 || Defence Force Chaplains in our Presbytery || || Apr || 21 || Easter 3 || St.Leonard’s, Brighton Beach, Growth Corridor Ministry-Alan Mathews|| || Apr || 28 || Easter 4 || Indonesian congregation, Caulfield, || || May || 5 || Easter 5 || St Kilda East (St Georges) || || May || 12 || Easter 6 || St. Mark’s congregation, Chadstone; Bayview Homes; || || May || 19 || Ascension Day || Carrum, Chelsea, and Edithvale congregations || || May || 19 || Easter 7 || Cheltenham-Mentone congregations: Charman Road; Herald Street,Davies Memorial congregation, Mentone || || May || 27 || Day of Pentecost || Coatesville congregation , Springvale, St Kilda (Chapel Street) and UC Mission || || Jun || 3 || Trinity Sunday || Ormond, Cranbourne || || Jun || 10 || Pentecost 2 [10] || South Melbourne (Paul the Apostle) and Parish Mission, Port Melbourne || || Jun || 17 || Pentecost 3 [11] || Creative Ministries Network, Seaford, Toorak || || Jun || 22 || UCA Anniversary ||(not applicable)|| || Jun || 24 || Pentecost 4 [12] || Dandenong congregations: Dandenong Trinity; Dandenong Fijian || || Jul || 1 || Pentecost 5 [13] || Dandenong North and Endeavour Hills congregations || || Jul || 8 || Pentecost 6 [14] || Elsternwick congregation, Southern Mornington Peninsula (Rosebud,Dromana,Red Hill, Blairgowrie) || || Jul || 15 || Pentecost 7 [15] || Ewing Memorial congregation, Malvern East, Parkdale/Mordialloc (St Davids) & (Parkers Road) || || Jul || 22 || Pentecost 8 [16] || High Street congregation, Frankston || || Jul || 29 || Pentecost 9 [17] || St. Andrew’s congregation, Gardiner, Wesley College || || Aug || 5 ||Pent 10 [18] || Glen Waverley congregation ,Uniting Care Community Options || || Aug || 12 ||Pent 11 [19] || Haileybury College and Haileybury Faith Community || || Aug || 19 ||Pent 12 [20] || Hampton congregation , Uniting Care Community Options || || Aug || 26 ||Pent 13 [21] || Chaplains to hospitals and homes for the aged in our Presbytery || || Sep || 2 ||Pont 14 [22] || Hampton Park and Narre Warren North congregations || || Sep || 9 ||Pent 15 [23] || The Synod of Victoria and Tasmania: Isobel Thomas-Dobson (Moderator), Rob Brown (General Secretary), Peter Blackwood (Associate General Secretary) || || Sep || 16 ||Pent 16 [24] || Heatherton-Dingley congregation, Mount Waverley (High St Rd) || || Sep || 23 ||Pent 17 [25] || Karingal congregation (joint ministry with Lutherans) || || Sep || 30 ||Pent 18 [26] || Wesley Mission Uniting Care Community Options || || Oct || 7 ||Pent 19 [27] || Koornang - Murrumbeena congregation || || Oct || 14 ||Pent 20 [28] || Korean Church of Melbourne: Glendearg Grove || || Oct || 21 ||Pent 21 [29] || Leighmoor, Westernport - Hastings,Balnarring, Crib Point || || Oct || 28 ||Pent 22 [30) ]|| St.Leonard's College || || Nov || 1 ||All Saints || Serrell St. congregation, Malvern East; || || Nov || 4 ||Pent 23 [31] || Mayflower Retirement Community || || Nov || 11 ||Pent 24 [32] || Mulgrave - Wanda St, Wheelers Hill, Prahran Mission || || Nov || 18 || Pent 25 [33] || Monash congregation, Clayton North, Uniting Aged Care - Trewint || || Nov || 25 || Christ the King or the Reign of Christ || Moorabin-Highett congregation || || Dec || 2 || (Advent 1) || St. Mark’s congregation, Mornington || || Dec || 9 ||(Advent 2) || Village congregation, Mount Eliza, Sandringham || || Dec || 16 || (Advent 3) ||Mount Martha congregation|| || Dec || 23 ||(Advent 4) || Monash congregation, Clayton North, Uniting Aged Care - Trewint || || Dec || 25 || Christmas Day || St. Mark’s congregation, Mornington || || Dec || 30 || Christmas 1 || Mount Eliza, Sandringham || || Jan || 6 || Epiphany || Recently Ordained Ministers & Deacons || |
<<Include(PresbyteryPrayerCalendar2021,' ')>> See [[attachment:Calendar2021.pdf|the Presbytery Prayer Calendar]]. Previous Presbytery Prayer Calendars are at PresbyteryPrayerCalendar2018, PresbyteryPrayerCalendar2017, PresbyteryPrayerCalendar2016, PresbyteryPrayerCalendar2015, PresbyteryPrayerCalendar2014, PresbyteryPrayerCalendar2013, PresbyteryPrayerCalendar2012, PresbyteryPrayerCalendar2011, PresbyteryPrayerCalendar2010 ---- CategoryPresbytery |
Presbytery of Port Phillip East
Prayer Calendar 2021
( Lectionary Year B )
Any questions about this calendar, please contact JohnHurst.
Previous years at PresbyteryPrayerCalendar2020, PresbyteryPrayerCalendar2019
Presbytery of Port Phillip East Prayer Calendar 2020-2021
Date |
Day |
Praying for:- |
Ministers or Officers |
Liturgical Colour |
29 Nov 2020 |
Advent 1 |
Recently ordained Ministers & Ordinands |
Ms Joy Blamires |
Purple |
06 Dec 2020 |
Advent 2 |
Armadale congregation; All retired clergy and their spouses |
Rev Fiona Winn |
Purple |
13 Dec 2020 |
Advent 3 |
Balkara Parish: Cook Islands Church, Clayton; St. David’s Oakleigh |
Rev Ngatokoitu Ongoua, Rev Tangi Tarigatatulai (Minister in Association), Rev Peter Wiltshire |
Purple |
20 Dec 2020 |
Advent 4 |
Beaumaris congregation (St. Martin's); Black Rock congregation (St. Andrew's) |
Rev Scott Findlay; Without Minister (Supply Minister Pastor Dianne Paterson) |
Purple |
25 Dec 2020 |
Christmas Day |
|
|
White |
27 Dec 2020 |
Christmas 1 |
Bentleigh congregation; Burnley (St. George's); Berwick congregation (St. Andrew's) |
Rev Dr Julie Hall; Without Minister (Supply Minister Rev Molesi Tamate); Rev Wendy Snook; Mr Mat Pendle |
White |
03 Jan 2021 |
Christmas 2 |
Berwick congregation (St. Andrew's) |
Rev Wendy Snook; Mr Mat Pendle |
White |
06 Jan 2021 |
Epiphany of our Lord |
|
|
White |
10 Jan 2021 |
Baptism of Jesus |
Brighton congregation (Trinity) |
Rev Kevin Kim |
White |
|
|
Brighton Beach congregation (St. Leonard's) |
Rev Kim Cain |
White |
|
|
St. Leonard's College, Brighton |
Rev Judith Watkins; Mr Stuart Davis, Principal |
White |
17 Jan 2021 |
Epiphany 2 |
UNITING BY THE BAY - Chelsea-Carrum Congregation |
Supply Minister Rev Dr Robert Johnson |
Green |
|
|
Cornish College |
Principal Ms Nicola Forrest |
|
24 Jan 2021 |
Epiphany 3 |
UCA Day of Mourning (Sunday prior to Australia Day) |
Liturgical resources available from www.assembly.uca.org.au |
Green |
|
|
Uniting Aboriginal and Islander Christian Congress |
Interim Chairperson Mark Kickett |
|
31 Jan 2021 |
Epiphany 4 |
Caulfield Indonesian congregation; Somers Leadership training |
Rev Lingky Widodo |
Green |
07 Feb 2021 |
Epiphany 5 |
Candidates undergoing their theological training |
Mr Duncan Turuva |
Green |
14 Feb 2021 |
Transfiguration of Jesus |
Chadstone congregation (St. Mark’s) |
Contacts: Rev Tony Floyd and Rev Eseta Waqabaca Meneilly |
White |
|
|
Melbourne Fijian Uniting Church |
Contacts: Rev Tony Floyd and Rev Eseta Waqabaca Meneilly |
|
|
|
Bayview Homes |
|
|
17 Feb 2021 |
Ash Wednesday |
Cheltenham-Mentone congregation |
Rev Greg Fry |
Purple |
|
|
Chaplains to hospitals and homes for the aged in our Presbytery |
Noble Park Chaplain Ms Alisha Fung |
|
21-Feb-2021 |
Lent 1 |
Coatesville congregation; Creative Ministries Network congregation |
Rev Graeme Bartley |
Purple |
|
|
Cranbourne congregation |
Rev Ray McCluskey |
|
|
|
Creative Ministries Network congregation |
Contact Rev John Bottomley |
|
28-Feb-2021 |
Lent 2 |
Dandenong congregations: Dandenong Trinity, Dandenong Fijian |
Rev Berlin Guerrero |
Purple |
07-Mar-2021 |
Lent 3 |
Endeavour Hills congregation |
Rev Mike You |
Purple |
|
|
Elsternwick congregation (St. John's) |
Supply Minister Rev Lyn Dungan |
|
14-Mar-2021 |
Lent 4 |
Uniting AgeWell |
Mr Andrew Kinnersley CEO; Ms Victoria Jacques GM Victoria |
Purple |
21-Mar-2021 |
Lent 5 |
Defence Force Chaplains in our Presbytery |
Rev Steve Terrell (Army Reserve) |
Purple |
25-Mar-2021 |
Annunciation of the Lord |
|
|
White |
28-Mar-2021 |
Palm Sunday Passion Sunday |
Stonnington Community Uniting Church |
Rev Greg Crowe |
Purple |
29-Mar-2021 |
Monday in Holy Week |
|
|
Purple |
30-Mar-2021 |
Tuesday in Holy Week |
|
|
Purple |
31-Mar-2021 |
Wednesday in Holy Week |
|
|
Purple |
01-Apr-2021 |
Maundy Thursday |
|
|
Purple |
02-Apr-2021 |
Good Friday |
|
|
No Colour/ or Black |
03-Apr-2021 |
Holy Saturday |
|
|
Black am /White pm |
04-Apr-2021 |
Easter Day |
Frankston (High Street) congregation |
Rev David Fotheringham, Rev Brenda Cooper, Pastor Hannah Dungan |
White |
|
Easter Day |
Chaplaincy at Monash University - Frankston campus |
Pastor Mandy Lake, chairperson Ross Huggard |
White |
11-Apr-2021 |
Easter 2 |
Gardiner congregation (St. Andrew's) |
Rev Ayub Yahya, Ms Tracie Mulia, and chairperson Irma Aer. |
White |
18-Apr-2021 |
Easter 3 |
Glen Waverley congregation |
Rev Neil Peters, Ms Alanee Hearnshaw, Pastor Dianne Paterson, Jemma Graham, and chairperson Glyn Howells. |
White |
25-Apr-2021 |
Easter 4 |
Haileybury College and Haileybury Faith Community |
Principal Mr Derek Scott, board members, staff and students. |
White |
02-May-2021 |
Easter 5 |
Hampton congregation |
Rev Ann Simons |
White |
|
|
Hampton Park congregation |
Rev Ric Holland, Ms Jo Austin |
|
09-May-2021 |
Easter 6 |
Heatherton-Dingley congregation |
Contact Ms Christine Duguid |
White |
|
|
Karingal congregation (joint ministry with Lutherans) |
Supply Minister Rev Reg Davies |
|
13-May-2021 |
Ascension Day |
|
|
White |
16-May-2021 |
Easter 7 |
Korean Church of Melbourne congregation |
Rev Han Song, Rev Sam Joo |
White |
|
|
Leighmoor congregation |
Rev Heeyoung Lim |
|
23-May-2021 |
Day of Pentecost |
Mornington congregation (St. Mark’s) |
Rev Joy Blamires |
Red |
|
|
Mission Liaison Group |
Convenor Rev John Connan |
|
30-May-2021 |
Trinity Sunday |
Mount Eliza Village congregation |
Rev Cameron McAdam, Mr Tim Gordon, Ms Shona Potts |
White |
06-Jun-2021 |
Pent 2 [11] |
Murrumbeena congregation |
Rev Jay Robinson, Ms Kelly Skilton and Mr Zak Hanyn |
Green |
13-Jun-2021 |
Pent 3 [12] |
Monash congregation; Mulgrave - Wanda St congregation |
Rev Kharis Abadani (both congregations) |
Green |
20-Jun-2021 |
Pent 4 [13] |
Mount Martha congregation |
Rev Paulo Kwajakwan |
Green |
22-Jun-2021 |
UCA Anniversary |
The Assembly |
Dr Deidre Palmer (President), Ms Colleen Geyer (General Secretary), Rev Sharon Hollis (President-Elect) |
Red |
27-Jun-2021 |
Pent 5 [14] |
Mount Waverley congregation (High St & St John's) |
Rev Julie Ross, Rev Semisi Tauali’i |
Green |
|
|
Somers Camp |
All leaders and campers at the camp: Camp Chaplain Hannah Dungan and Somers Core Chair Ryan Gregory |
|
04-Jul-2021 |
Pent 6 [15] |
Ministers & lay people in Assembly and Synod Placements |
Rev Dr Ji Zhang; Rev Dev Anandarajan, Rev Mat Harry, Rev Dr Mark Lawrence, Ms Mel Perkins, Rev Sue Withers & Rev Robin Yang |
Green |
11-Jul-2021 |
Pent 7 [16] |
Mount Waverley congregation (St Luke's) |
Rev James Douglas; chairperson Eunice Magee |
Green |
18-Jul-2021 |
Pent 8 [17] |
Narre Warren North congregation |
Rev Bruce Crowle |
Green |
25-Jul-2021 |
Pent 9 [18] |
Noble Park congregation (St Columba's) |
Rev Bruce Monro; chairperson Greg Wyatt |
Green |
01-Aug-2021 |
Pent 10 [19] |
Pakenham Mission Area |
Rev Robert Elkhuizen, Ms Jo Crisp, Community Development Worker Riak Kiir |
Green |
|
|
Samoan congregation at Keysborough |
Contact Mr David Ieolu |
|
08-Aug-2021 |
Pent 11 [20] |
Ormond congregation |
Rev Andrew Boyle, Rev Pam White (Pastoral Supply) |
Green |
15-Aug-2021 |
Pent 12 [21] |
Parkdale congregation (St David's) |
Ps Anna White-Atkins |
Green |
22-Aug-2021 |
Pent 13 [22] |
Uniting-Eastern Victoria Division; Uniting-Southern Victoria Division |
Ms Wenda Donaldson, GM Ms Lee-Anne Chapman, Ms Michelle Riggall |
Green |
29-Aug-2021 |
Pent 14 [23] |
Sandringham congregation |
minister Andrea Mayes and chair Helen Jackson |
Green |
|
|
Seaford congregation |
supply minister David Higham and chair Anne Gill |
Green |
05-Sep-2021 |
Pent 15 [24] |
Southern Mornington Peninsula Congregation |
Rev Ian Stewart |
Green |
|
|
Community Relationship Manager - Murray Anderson Place |
Ms Samantha Menzies |
|
12-Sep-2021 |
Pent 16 [25] |
The Presbytery of Port Phillip East and its leadership team. |
Dr Tom Spurling, Rev Cameron McAdam, Mr Jeff Gardner (Treasurer), ?? Secretary |
Green |
|
|
Port Phillip East Presbytery Ministers |
Rev Duncan Macleod, Dr Craig Mitchell, Rev Anneke Oppewal |
|
19-Sep-2021 |
Pent 17 [26] |
South Port Uniting Church Parish Mission: Paul the Apostle and Port Melbourne congregations |
Supply Minister Ms Belinda Clear |
Green |
|
|
Uniting-South Port |
Mr Michael Scott, Manager |
|
26-Sep-2021 |
Pent 18 [27] |
School, college chaplains in our Presbytery |
Mr Rod Dungan, Mr Mat Pendle, Rev Steve Terrell, Rev Judith Watkins, Ms Kaylea Fearn |
Green |
|
|
University chaplains in our Presbytery |
Rev Kharis Abadani, Ms Mandy Lake, Ms Kelly Skilton, Rev Jay Robinson |
Green |
03-Oct-2021 |
Pent 19 [28] |
Springvale congregation |
Rev Paul Dau |
Green |
|
|
St Kilda congregation |
Rev David Pargeter |
Green |
10-Oct-2021 |
Pent 20 [29] |
Uniting Mission Directors |
Rev John Clarke - Director of Mission; Rev Gavin Blakemore - Mission & Ethos Partner |
Green |
17-Oct-2021 |
Pent 21 [30] |
Toorak congregation |
Rev Dr Chris Page |
Green |
24-Oct-2021 |
Pent 22 [31] |
Wesley College |
Chaplains Mr Bradon French & Ms Kaylea Fearn; Principal Mr Nick Evans |
Green |
31-Oct-2021 |
Pent 23 [32] |
Uniting AgeWell - Noble Park (Trewint); Girrawheen Day Centre, Brighton |
Ms Nancy Carganilla- Residential Services Manager, Ms Alisha Fung - Chaplain |
Green |
31-Oct-2021 |
Reformation Day |
|
|
Red |
01-Nov-2021 |
All Saints Day |
|
|
White |
06-Nov-2021 |
Pent 24 [33] |
Wheelers Hill congregation |
Rev Charles Bakhtar |
Green |
13-Nov-2021 |
Pent 24 [33] |
Western Port Parish - Hastings, Balnarring, Crib Point congregations |
Rev (Deacon) Nigel McBrien |
Green |
20-Nov-2021 |
Christ the King/ Reign of Christ |
The Synod of Victoria and Tasmania: |
Rev Denise Liersch (Moderator), Rev Dr Mark Lawrence (General Secretary), Ms Isabel Thomas Dobson (Associate General Secretary) |
White |
See the Presbytery Prayer Calendar.
Previous Presbytery Prayer Calendars are at PresbyteryPrayerCalendar2018, PresbyteryPrayerCalendar2017, PresbyteryPrayerCalendar2016, PresbyteryPrayerCalendar2015, PresbyteryPrayerCalendar2014, PresbyteryPrayerCalendar2013, PresbyteryPrayerCalendar2012, PresbyteryPrayerCalendar2011, PresbyteryPrayerCalendar2010